З кожним роком все більше водіїв виїжджають на дороги нашої України. І всі вони мають зовсім різні стилі їзди, які часом не дуже сприяють встановленню нормальної ситуації на автодорозі. Практично кожен власник транспортного засобу нашої країни коли-небудь стикався з агресією з боку інших учасників дорожнього руху. Проблема неадекватної поведінки на дорогах світова. Бо чим вище рівень агресії на автострадах, тим більше ймовірні різні надзвичайні події. За кордоном саме з метою підвищення загальної безпеки і створюються різні організації та пропонуються курси, на яких водіїв учать бути більш стриманими, уважними і привітними відносно інших людей, особливо інших водіїв. Але найчастіше гідні практичні поради дають інструктори з керування, завдяки яким можна зрозуміти основні принципи і правила взаємодії з агресивним водієм.

У розвинених країнах пік негативних взаємин шоферів припав ще на 90-ті роки минулого сторіччя. Але влада швидко знайшла вихід зі сформованої ситуації. По-перше, антипропаганда агресивної поведінки почалася через усі засоби масової інформації, що трохи втихомирило водіїв. Адже нікому не подобалося бути викритим у недотриманні моралі, а ще й бути висміяним в ТВ-шоу, якщо зовсім пощастить. По-друге, в закон про правила дорожнього руху були внесені деякі поправки, які гарантували більш суворе покарання у разі протиправних дій на дорозі. А будь-які судові розгляди були не тільки неприємні, але і згубно позначалися на кар’єрі порушників. Саме у зв’язку з цим таке явище, як агресія на магістралі, пішло на спад. Але і, звичайно ж, не можна сказати, що неадекватних водіїв за кордоном не стало зовсім. Зараз їх просто не так багато.

Як говорять фахівці в галузі психології, агресивна поведінка на дорозі таїть у собі різні причини. Це може бути і поганий настрій, і яка-небудь подія, і вроджена сварливість автомобіліста, і погана якість дорожнього покриття, і нескінченні пробки, і багато іншого. Так, відомий психолог Леон Джеймс протягом декількох років вивчав феномен агресивної поведінки на дорогах і прийшов до висновку, що найбільш частими причинами, що її викликають, є такі:

1) стресові ситуації в процесі їзди і не тільки. Справа в тому, що навіть для водія, який перебуває за кермом двозначне число років, водіння – це все одно постійний стрес. А все тому, що цей процес не можна контролювати на всі сто відсотків. Зі свого боку ви можете робити все правильно і акуратно, але це не вбереже вас від інших не таких сумлінних учасників дорожнього руху. Тому водій перебуває в постійній внутрішній напрузі, навіть якщо сам він упевнений у зворотному. Також і різні ситуації в повсякденному житті можуть вносити свій внесок у поведінку на дорозі;

2) звичка або особливість характеру. У першому випадку при постійному порушенні правил дорожнього руху і неповажному ставленні до оточуючих водіїв людина поступово втрачає совість, що змушує таку поведінку перетворюватися в норму. Якщо ж агресія – це частина химерного і неврівноваженого характеру людини, то неадекватна поведінка на дорозі і взагалі сприймається ним як щось абсолютно нормальне.

3) менталітет і культура. У країнах, де люди спочатку привчені поважати один одного, культура водіння, як правило, вище, ніж у країнах, де кожен вважає себе краще за інших.

Але як же повинен вести себе на дорозі водій, щоб можна було зарахувати його до агресивних? Абсолютно всі агресивні водії проробляють як мінімум один трюк з нижчеподаного списку. Причому відбувається це з постійною регулярністю. Звичайно, якщо агресія не є разовою, спровокованою певними обставинами. Отже, список «поганих справ» потенційно агресивних шоферів:

 1. Перевищення швидкісного режиму.
 2. Стрімке і необгрунтоване гальмування.
 3. Різка зміна смуги руху.
 4. Різке початок руху на світлофорах і перехрестях.
 5. Недотримання дистанції між автомобілями.
 6. Небажання пропускати транспортний засіб для перелаштування в іншу смугу.
 7. Небажання застосовувати сигнали поворотів.
 8. Їзда по смузі, призначеній для пересування громадського транспорту.
 9. Зупинка в заборонених місцях або місцях, де автомобіль може заважати іншим учасникам руху.
 10. Небажання зважати на дорожні знаки та розмітку.
 11. Постійне використання клаксона.

І так далі. Цей список можна продовжувати ще дуже довго. Але портрет звідси вимальовується один. Будь-який агресивний водій несе потенційну небезпеку для інших власників засобів пересування. Саме тому знати прості правила взаємодії з такими шоферами необхідно кожному, хто володіє правами.

Якщо на вашому шляху зустрівся агресивний водій, то слід максимально тримати себе в руках. Бажання відплатити такого “наїзднику” по заслугах може зіграти з вами злий жарт і піддати чималій небезпеці. Набагато більш правильним в такій ситуації буде пропустити горе-шофера, а не викликати в нього ще більш негативну реакцію власною агресією. Намагайтеся сприймати ситуацію максимально спокійно, не звертати уваги на значущість того, що сталося. Експерти рекомендують в такі моменти слухати спокійну музику, яка допомагає розслабитися і поглянути на світ простіше.

Якщо ж неправильні дії агресора реально загрожують життю або здоров’ю, то в такому випадку потрібно негайно звернутися в поліцію, це не тільки перепинять подальший негативний розвиток подій, але й ви отримаєте інформацію щодо подальших дії. Хоча агресія може бути пасивною (виникає при певних обставинах) або активною (практично постійною і безпричинною), це аж ніяк не применшує її негативного впливу на оточуючих людей. Адже крім водіїв під такий вплив потрапляють навіть пішоходи. У будь-якому разі відома фраза «спокій, тільки спокій» як ніколи актуальна саме в подібному випадку.