Кабінет Міністрів довго думав, чи сприяти підйому економіки шляхом відміни деяких податків на імпортні товари. Врешті-решт дійшли висновку, ніби економіка перебуває у стані активного зміцнення, про що свідчать, зокрема, безліч кредитів, які до цього часу вибиваються з міжнародних банків і фондів, а також значне збідніння населення. Автомобілі, наприклад, багате населення України вже майже не купує. “Мабуть, у всіх уже є машина”, – вирішили українські мудреці, та щоб імпортери не дуже жирували ввели на авто ще 5% мита при ввезенні. Щоб життя не здавалося раєм.

Так, було опубліковано указ №119-р від 16 лютого 2015 року “Про завершення консультацій з міжнародними фінансовими організаціями стосовно впровадження тимчасових заходів зі стабілізації платіжного балансу”.  Підвищення стосується багатьох груп товарів, крім життєво необхідних, типу нафтопродукти, газ, електроенергія, вугілля і медикаменти.

У відповідності до Закону “Про заходи стабілізації платіжного балансу України” ці збори-побори діятимуть 12 місяців. Розмір ставки залежатиме від митної вартості товару і накладатиметься у розмірі від 5% до 10% відповідно до групи УКТЗЕД. Тішить, що на авто хоча б 5%, а не 10, хоча нині це вже не має значення, бо можливість придбати нову машину в людей і так давно зникла.

Сьогодні уся ця ситуація виглядає так, ніби ми, як підлітки набираємо на кредитку покупок, за які потім не можемо розрахуватися. Ні, кредит дуже правильна система, за якою можна надати комусь поштовх для розвитку. Уявімо таку абстрактну, абсурдну ситуацію – людині необхідний рулон туалетного паперу. Але у неї немає джерела доходів, з якого вона може заплатити за цей рулон. Тоді вона звертається до банку по кредит, який його врешті видає. І далі є два шляхи розвитку подій. Вкласти отримані гроші у певну справу, яка дасть дохід, з якого можна буде оплатити кредит і придбати такий бажаний рулон, або ж придбати на кредит сам рулон, виклавши на нього всі гроші, а потім отримати ще один кредит, аби оплатити попередній. Схоже, що керівництво нашої держави обрало другий варіант, а всі наступні кредити прагне отримати, мотивуючи це фактом наявності рулону (згадаймо як Президент України на економічному форумі у Давосі демонстрував уламок автобуса, розбитого пострілом “Граду”, мовляв, ви повинні надати нам гроші, бо в нас розбомбили маршрутку). Ситуація в Україні погіршується ще й тим, що найпродуктивніший шар населення – приватних підприємців – позбавляють можливості заробляти гроші як для свого існування, так і для наповнення бюджету. Це унеможливлює і додаткове 5-відсоткове мито.