ESP, ABS – ці системи вже стали практично стандартними в житті ледь не кожного автомобіліста, хоча автопарк в Україні безнадійно застарілий, заливай, не заливай у його мотори сучасні мастила по типу Mobil 1 – все одно половину автівок можна назвати корчами. Тим не менше, із системою стабілізації та її основними властивостями знайомий, мабуть, практично кожен автомобіліст. Однак є перелік цікавих функцій, які допомагають водіям день у день, та залишаються непомітними. Про них ми сьогодні й поговоримо.
Але спочатку нагадаємо, що так звана ESC (Electronic Stability Control), або ESP (Electronic Stability Program), – це окрема система пристроїв, яка у всіх сучасних автомобілів, по суті, однакова. Вона включає в себе безліч програмних функцій, частина яких активується в базовій комплектації машини, а інші автовиробники спеціально пропонують за доплату. Тому, щоб зрозуміти, чи є та чи інша опція в автомобілі, необхідно зазирнути в його специфікацію.
Приховані функції ESP
1.
В екстреній ситуації у багатьох водіїв не вистачає реакції або сил натиснути на педаль гальма до спрацьовування антиблокувальної системи. Виявляється, це і не обов’язково, якщо є так званий асистент гальмування (Brake Assist). Електроніка постійно стежить за тим, наскільки швидко ви переносите ногу з педалі газу на гальма, і може автоматично підняти тиск в гальмівній системі до максимуму, щоб збільшити ефективність гальмування і скоротити гальмівний шлях машини.
При цьому ESP ще й примудряється відстежувати перерозподіл мас між передньою і задньою частиною автомобіля. Зокрема, при різкому гальмуванні на передню вісь припадає велика частка ваги. ESP це “відчуває” і перерозподіляє гальмівні зусилля так, щоб передні колеса не блокувалися раніше задніх, а уповільнення відбувалося більш ефективно. Подібним чином працює “іеспі” й у поворотах, де внутрішня пара коліс завантажена менше, ніж зовнішня.
Система стабілізації навіть вміє визначати, наскільки нагріті гальмівні диски. Адже, якщо вони розжарені, то необхідно докладати більше зусиль для гальмування. В цьому випадку ESP автоматично трохи більше змикає колодки, щоб водій не відчув різниці та продовжував докладати те ж зусилля на педаль гальм.
2.
А чи знали ви, що електронний контроль стійкості може збільшити ефективність гальмування на бездоріжжі? Ось, наприклад, на деяких автомобілях з активованим позашляховим режимом при гальмуванні уже не потрібна робота ABS, ESP спеціально допускає повне блокування коліс, щоб зібрати перед кожним з них “гальмівну гірку” з піску або бруду. На бездоріжжі такий прийом дозволяє швидше зменшити швидкість автомобіля та значно скоротити його гальмівний шлях. Уже на одному цьому прикладі бачимо, що в типажах ESP так само бувають дешевші й дорожчі версії. Скажімо, як і змагання Formula 1 вважаються найпрестижнішими автозмаганнями, так і ESP з більшим функціоналом встановлюватиметься на престижніші авто. Так само, як і дороге мастило від Mobil, дорожча версія ESP здатна виконувати більше функцій, непомітних для водія.
3.
Виявляється, що в дощову погоду ESP “спілкується” навіть з таким найпростішим асистентом, як датчик дощу. Якщо останній активований, то система непомітно для водія збільшує тиск в гальмівній системі та періодично притискає колодки до гальмівних дисків, очищаючи їх від водяної плівки. У мокру погоду така функція дозволяє суттєво поліпшити ефективність роботи гальмівної системи.
4.
Побачили сигнал на приладовій панелі про пробите колесо, але датчиків тиску в шинах немає? Знову ж скажемо “спасибі” системі ESP. Працює алгоритм досить просто. Якщо колесо спустило, його радіус зменшується і крутитися воно починає швидше. Датчики швидкості обертання вловлюють цей нюанс і повідомляють електронному блоку управління про падіння тиску в тому чи іншому колесі.
5.
Насправді система стабілізації допомагає навіть кермувати автомобілем. Наприклад, якщо машина дестабілізується, електронний контроль стійкості миттєво оцінює ситуацію і надсилає певні команди на блок електропідсилювача керма. Той у свою чергу невеликими поштовхами вказує, куди і на який кут потрібно повернути кермо, щоб водій міг швидко і безпечно повернути контроль над автомобілем. Фантастика? Анітрохи! Як і в перегонах Formula, ESP відіграє дуже важливу роль у нашому житті. Так само, як якісні мастила, на зразок Mobil 5w30, слідкують за хорошим станом двигуна, ESP допомагає водію у найрізноманітніших ситуаціях втримати контроль над автомобілем.
Нещодавно ми випробовували один із сучасних автомобілів, який крім ESP, має багато інших електронних помічників, у тому числі й оригінальних. Про наш тест-драйв Renault Espace читайте тут!