«Потрібно їздити так, ніби права ти забув вдома». Так говорить народна мудрість.

Жарти жартами, але ж водійське посвідчення дійсно можна забути вдома і дізнатися про це тільки тоді, коли попросять показати документи. У нашому сьогоднішньому матеріалі ми й розглянемо цю делікатну ситуацію. Виїхали ми рано вранці у своїх справах. Наприклад, запізнюємося на роботу. Зупиняють, щоб перевірити на рівень сп’яніння. За стандартним сценарієм інспектор просить показати документи, шукаємо там, де вони зазвичай зберігаються, і – пусто… Ось тут і починається найцікавіше, а саме – стаття 126, частина 1 Кодексу України про адміністративну відповідальність:

«Керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не надала для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, ліцензійної картки на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката “Зелена картка”), тягне за собою накладення штрафу від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів.

Керування транспортним засобом особою, яка не має права управління таким ТЗ, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким ТЗ, спричиняють накладення штрафу від тридцяти до тридцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів.

Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування ТЗ, спричиняє накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів».

Іншими словами: слід очікувати штраф у розмірі від 425 до 850 грн. і вище. Звичайно, далеко не найприємніша сума (найчастіше вона варіюється в діапазоні 550-600 грн.). Що маємо: інших правил ми не порушували, але прав із собою немає. За законом внаслідок цього відбувається затримання до з’ясування особи, штраф, а машину відвозять на штрафмайданчик. Але на практиці до такого доходить нечасто, і багато що залежить від адекватності ДАІшників. Частіше розігруються наступні сценарії.

Чекаємо вас із правами

Якщо випадок стався недалеко від будинку, то можна цілком домовитися про те, що ви збігаєте за правами, залишивши машину. Попередньо співробітники ДАІ запропонують по пам’яті назвати державний номер авто, зв’яжуться з інформаційним центром і уточнять ім’я власника автомобіля (наявність паспорта зіграє позитивну роль). А потім – можуть дозволити принести права. І такі випадки зовсім не поодинокі. Звичайно, після того, як ви принесете права, вони перевірять кожну літеру всіх ваших документів, але це вже дрібниці.

Складемо протокол

Якщо ж вас зупинили в іншому районі, то тут імовірність швидко звільнитися менша: додому за правами вас навряд хтось відпустить. Але при можливості і бажанні – можуть почекати деякий час, поки хто-небудь з родичів або друзів підвезе права (наявність паспорта і тут зіграє позитивну роль). Був випадок, коли водій «тягнув гуму», обшукавши весь автомобіль у пошуках прав. А паралельно набрав дружину, і вона підвезла документи. Якщо зробити все швидко і технічно, то до остаточного складання протоколу справа може і не дійти. І такі варіанти проходять.

Проїдемо на штрафмайданчик

Один з найскладніших випадків – зупинили далеко від дому за явне порушення. Наприклад, швидкісний режим: перевищуємо на трасі, ловить співробітник ДАІ, зупиняємося. Факт порушення – явний, є відеодоказ. І та ж ситуація – прав із собою не виявилося. Ну що ж – попалися, доведеться складати протокол. Але це ще не все. Найчастіше у таких випадках ДАІшники діють по прописаному Законом сценарієм: «проїдьте з нами на штрафмайданчик». Такий випадок описаний статтею 265-2 про «Тимчасове затримання транспортних засобів» Кодексу України про адміністративну відповідальність:

«У разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачене частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, статтями 121-1, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1 , 206-1 цього Кодексу, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля – евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Після тимчасового затримання транспортного засобу працівник Державної автомобільної інспекції зобов’язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та своє місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених в процесі його огляду.

Транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

По закінченні триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов’язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата.

Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках визначається Кабінетом Міністрів України».

Якщо ж у вас немає з собою і паспорта, то вирішити питання буде ще складніше. Щоб не потрапити у таку ситуацію іноді радять гарненько заховати в машині й завжди возити з собою нотаріально завірену копію паспорта та прав, але це можна робити лише на свій страх і ризик – не виключена ймовірність того, що ними можуть заволодіти зловмисники. Шлях вирішення проблеми тут один – погоджуємося з усім (звичайно, тільки в межах правопорушення), і втрачаємо час і нерви, але діємо за законом.

А в райвідділ?

Бували й більш абсурдні ситуації. Зокрема, за відсутність того ж паспорта вас можуть доставити до райвідділу для встановлення особи, а в окремих випадках ще й посадити на 5 діб. Уявіть лише собі – якщо це трапиться в іншій області. Приємного мало …

Слід сказати, що якщо вас зупинять під час проведення будь-якої спецоперації, пошуку схожого автомобіля або в рамках плану «перехоплення» (незалежно від віддаленості від дому) – відсутність документів буде вельми обтяжуючою обставиною і спричинить весь ланцюжок «розборок»: з’ясування особистості (може бути навіть із застосуванням сили, якщо запідозрять у злочині), штрафмайданчик, штраф. До речі, ще можна згадати пропозицію вже колишнього голови МВС – Анатолія Могильова, що «за водіння без посвідчення водія будемо виставляти автомобіль на аукціон, а в разі викупу автомобіля його господарем 20% вартості автомобіля направляти до бюджету».

Слава Богу, ця ідея не знайшла подальшого продовження.

Підсумок

А взагалі кожен подібний випадок зовсім індивідуальний, зі своїм поворотом подій і своїми наслідками. Багато що залежить від ДАІшників, що вас зупинили і вашої кмітливості. Тому краще зайвий раз, виходячи з дому, перевірити чи взяли ви з собою документи.

Якщо права все ж знайшлися, але їх необхідно замінити, пропонуємо переглянути актуальну інформацію щодо заміни посвідчення водія!