Сьогодні хочу з вами поговорити про активні підголівники. Ця опція не дешева – близько 1000 $. Можливо, ви гадаєте, що подібна система – це звичайний механізм регулювання кута нахилу і не можете зрозуміти, чому на радянських Жигулях ця опція була безкоштовна, а на новому Мерседесі за неї потрібно викладати чималу суму. Давайте все ж внесемо ясність у це питання.

Уявіть собі таку картину. У задок вашого автомобіля в’їхало інше авто. Ваше тіло починає за інерцією рухатися назад. Шия і голова, подібно до батога, прискорюються і прагнуть зі всієї сили вдаритися об підголівник. У цей момент позаду голови виростає “невидима рука”, яка підхоплює голову і утримує її в найбільш безпечному положенні. Саме так і працюють активні підголовники передніх сидінь. Їхнє головне завдання – якнайшвидше надати опору вашій голові, звівши нанівець можливі травми шиї та хребта. За своєю будовою вони бувають двох видів:

Механічні влаштовані досить просто. Всередину сидіння вбудований важіль, з’єднаний з підголовником. При аварії людина вдавлюється в сидіння, і спиною натискає на цей важіль, після чого підголівник починає рух назустріч голові.Коли тиск на спинку сидіння слабшає, пружина повертає його на місце. Чим більше сила удару і чим більший тиск чинить спина людини на крісло, тим швидше спрацює система.

Електричні ж вимагають наявності датчиків удару, блоку управління системою і важільного механізму, що приводить до дії підголівник. Основу важільного механізму становить піропатрон. Датчики удару розташовуються в задній частині автомобіля. Сигнали з них надходять в блок управління, який у свою чергу, регулює зусилля спрацьовування важільного механізму, виходячи з сили і напрямку удару.

Електричні системи коштують дорожче своїх механічних аналогів, але й ефективність у них вища. Хоча навіть найпростіші активні підголівники значно підвищують загальний рівень пасивної безпеки автомобіля. Великим плюсом активних підголівників є те, що їх не потрібно постійно регулювати, на відміну від нерухомих аналогів, які потребують ретельної підлаштування по висоті. Активні ж розраховані на стандартні габарити людини і їх необхідно налаштовувати по висоті тільки в тому випадку, якщо у крісло опускається вгодований чоловік невисокого зросту або, навпаки, худий і високий.

Незважаючи на принесену користь, активні підголівники здатні доставити і клопотів. Наприклад, багато водіїв скаржаться на те, що при найменшому натисканні на спинку крісла спрацьовує важільний механізм і підголовник б’є їх по голові. Або в спину впираються спрямовувачі цього механізму. Практично завжди дилери визнають дефект як «не гарантійний», аргументуючи це тим, що «у нас на всіх машинах так». Деякі автовласники звикають до ніжного характеру механізму, інші змушені усувати несправність за свій рахунок.

Ще одна часта проблема – поломка фіксатора або вузлів важільного механізму. Трапляється це, як правило, через використання неякісних матеріалів або ж порушення технології збірки. Швидше за все, виправити такий дефект у вас не вийде. Сміливо вимагайте у дилера заміну сидіння, якщо, звичайно, автомобіль гарантійний. Тому що несправні активні підголівники не тільки не допоможуть вам у важку хвилину, але й можуть нашкодити…

У разі якщо дилер почне відмахуватися від вас, як від настирливої мухи, поспішіть дістати висновок про несправність у хорошого незалежного експерта. Маючи на руках документ, вам буде легше розмовляти з дилером. Середня ціна на активні підголівники – від 500 до 1000 $ залежно від марки і моделі автомобіля.

Тепер подумайте ось про що. За статистикою, підголівники рятують від травм в 30% аварій із зіткненням ззаду. У скільки ви оцінюєте збереження власного здоров’я і здоров’я членів вашої сім’ї? Не варто економити на своїх близьких. І якщо у вас є можливість оснастити своє авто подібною системою – зробіть це!