Багато громадян України, особливо жінок, за своє життя змінюють особисту інформацію (як правило, це прізвище після шлюбу), що тягне за собою перелік адміністративних процедур. За українським законодавством, при зміні прізвища треба обов’язково замінити такі документи:
- внутрішній український паспорт;
- закордонний паспорт;
- довідку про присвоєння ідентифікаційного коду;
- водійські права.
Як бачимо, заміна посвідчення водія при зміні прізвища є обов’язковою. Проте, на відміну від інших документів, в законі нічого не вказано про відповідальність, якщо заміна посвідчення водія несвоєчасна. Ні штрафу, ні заборон і жодних видів покарання. Цим багато хто користується й роками продовжує їздити зі старими правами, додавши до них лише нотаріально завірену копію свідоцтва про шлюб. Але хоча ця практика досить розповсюджена, ми не радимо вам цього робити, адже рано чи пізно можна потрапити в складну ситуацію. Наприклад, при отриманні страхових виплат несвоєчасна заміна водійського посвідчення при зміні прізвища може стати проблемою. Наголошуємо, що мова не йде про заміну посвідчення водія на міжнародні.
Процедура заміни посвідчення водія
Якщо ж ви вирішили таки не ризикувати та привести всі свої документи в повний порядок, варто ознайомитися з процедурою, яку регламентує Постанова Кабміну № 340 від 08.05.1993 року «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами». Незалежно від територіального розташування – чи потрібна заміна посвідчення водія у місті Київ, чи заміна посвідчення водія у місті Львів – заміна посвідчення водія, як і видача, відбувається в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС. Процедура на перший погляд проста – це всього лише три кроки:
- подача повного пакету документів за встановленим списком;
- оплата адміністративних послуг;
- отримання нового водійського посвідчення.
Заміна посвідчення водія: документи
На практиці ж навіть перший крок може виявитися досить марудним, якщо не надати всі документи одразу правильно, доведеться приходити ще й ще. Заміна посвідчення водія після зміни прізвища потребує таких документів:
- водійські права, що підлягають обміну;
- паспорт або інший документ, що засвідчує особу;
- свідоцтво про шлюб або інший документ, що підтверджує зміну особистої інформації;
- копія довідки про ідентифікаційний код;
- медична довідка встановленого зразка.
Під час заміни водійського посвідчення ціна адміністративних послуг у 2018 році складає 201 грн., термін видачі встановлено в 5 робочих днів з дня подачі повного пакету документів. Зробити обмін прав можна незалежно від місця реєстрації, тому заміна посвідчення водія у місті Тернопіль або Івано-Франківськ та інших не повинна скласти яку-небудь проблему.
Також ми розібралися у нововведеннях щодо категорій водійських прав у 2018 році!